2003 IHSA Individual
Championship Tournament
February 21-22, 2003
at University of Illinois-Champaign
135 AA
  Brian Dyer (Sr 43-0)
Naperville North
  Brent Johnson (Sr 36-6) Champion
  Mahomet-Seymour
Nathan Harris (Jr 31-13) Brent Johnson Andrew Lukanich (Sr 43-2)
Lyons Township
Althoff d 8-3 2nd Place
  Nathan Harris
  f 4:52 Bob Fangerow (Sr 41-4)
St Rita
Chad Stanek (Jr 23-15) Noah Fitzenreider 3rd Place
St. Laurence md 14-1
  Bob Giessel (Sr 35-3) Noah Fitzenreider (Sr 39-7)
Wheaton North
  Schaumburg 4th Place
Noah Fitzenreider (Sr 35-5) Noah Fitzenreider
Wheaton North d 2-1 Lawrence Silva (Sr 36-8)
Marist
  Noah Fitzenreider 5th Place
  d 10-9
Frank Keeler (Sr 37-2) Caleb Olson (Sr 41-4)
Honnonegah
Thornwood Andrew Lukanich 6th Place
  Kyle Katz (Jr 37-6) d 5-2
  Maine West
Barry Brown (Sr 30-6) Kyle Katz
Rich South f 3:39
  Barry Brown
  d 8-3
Demarcus Pettiford Sr 37-11) Andrew Lukanich
Belleville East d 9-6
  Caleb Olson (Sr 38-2)
  Hononegah
Wesley English (Fr 36-8) Andrew Lukanich
Mt. Carmel (Chicago) d 5-1
  Andrew Lukanich
  d 7-0
Andrew Lukanich (Sr 39-1)
Lyons Township Brian Dyer
  Lawrence Silva (Sr 32-6)

Champion

  Marist d 3-2
Andrew Dorn (So 28-5) Lawrence Silva

Jefferson

d 6-1
  Andrew Dorn
  f 3:23
Grant Dergo (Sr 31-8)
Morris Bob Fangerow
  Bob Fangerow (Sr 37-3) d 3-1
  St. Rita
Matt Wagemann (Sr 36-4) Bob Fangerow
Mundelein d 7-6
 

Matt Wagemann

  d 9-7
Jordan McCabb (So 36-8)
Leyden (Franklin Park) Brian Dyer
  Brian Dyer (Sr 39-0) d 9-3
  Naperville North
Mike Abioye (Jr 29-12) Brian Dyer
Gordon Tech tf 25-10 3:49
  Mike Aboye
  d 9-7
Scott Wendell (Sr 36-6)
Buffalo Grove Brian Dyer
  David Elliott (Sr 44-2) tf 23-8 3:23
  Civic Memorial
Chase Riber So 21-11) David Medellin
East Peoria d 8-6 O/T
  David Medellin
  d 10-4
David Medellin (Sr 39-3) Noah Fitzenreider
Dundee-Crown Loser 1st semi-final
  Brent Johnson
  Quarter-final loser to 1st semi-finalist
Frank Keeler Bob Geisel Noah Fitzenreider

Preliminary loser to 1st semi-finalist

md 17-6 d 2-1 O/T
  Bob Giesel
  f 1:50
Bob Geisel Caleb Olson

1st round loser to 1st semi-finalist

d 6-4
  Kyle Katz
  Quarter-final loser to 2nd semi-finalist
Wesley English Caleb Olson
Preliminary loser to 2nd semi-finalist d 5-3
  Caleb Olson
  d 2-1
Caleb Olson Bob Fangerow
1st round loser to 2nd semi-finalist

3rd Place

  Lawrence Silva d 3-2
  Quarter-final loser to 3rd semi-finalist
Bye Lawrence Silva
Preliminary loser to 3rd semi-finalist d 9-6
 

Matt Wagemann

  bye
Matt Wagemann Lawrence Silva
1st round loser to 3rd semi-finalist d 9-2
  David Medellin
  Quarter-final loser to 4th semi-finalist
Bye David Medellin Bob Fangerow
Preliminary loser to 4th semi-finalist fft walkover
  Mike Abioye
  bye
Mike Abioye Bob Fangerow
1st round loser to 4th semi-finalist Loser 2nd semi-final
  Caleb Olson
  Loser 1st wrestleback semi-final
  Lawrence Silva
 

5th Place

  Lawrence Silva d 4-2
  Loser 2nd wrestleback semi-final