Reavis High School
Burbank, Illinois
Rams All-State Placers & Qualifiers

Year Sport Event/Bracket Place Athlete
1952-1953 Wrestling 95 pounds 2nd Place Oscar Burquist
  Qualifier Bob Gonzales
1953-1954 Wrestling   Qualifier Oscar Burquist
  Qualifier Rich Harker
  Qualifier Orville Siegfried
  Qualifier Don Falk
1954-1955 Wrestling 127 Pounds 4th Place Oscar Burquist
  Qualifier Tom Clemente
  Qualifier George McFadden
  Qualifier Dick Kaminski
1955-1956 Wrestling
(Team 6th Place)
145 Pounds 2nd Place Oscar Burquist
175 Pounds 2nd Place Ernie Wolfe
  Qualifier Dick Kaminski
1956-1957 Wrestling 175 Pounds 2nd Place Bob O'Connor
  Qualifier John Grill
  Qualifier John Konopasek
  Qualifier Don Graf
1957-1958 Wrestling
(Team 3rd Place)
175 Pounds 1st Place Bob O'Connor
133 Pounds 3rd Place Don Schultz
112 Pounds 4th Place Bob Cole
154 Pounds 4th Place John Grill
  Qualifier Bill Fritz
  Qualifier Ed Lebl
  Qualifier Russ O'Donnell
1958-1959 Wrestling 133 Pounds 1st Place Don Schultz
  Qualifier Henry Skogland
  Qualifier Bill Fritz
  Qualifier George Schuler
1959-1960 Wrestling   Qualifier Tom Giambarberee
  Qualifier Dave Baldwin
  Qualifier Willie Roy
1960-1961 Wrestling
(Team 1st Place)
103 Pounds 1st Place Dave Jackson
133 Pounds 1st Place Don Graf
145 Pounds 1st Place Willie Roy
95 Pounds 2nd Place Bernie Mahaljevic
  Qualifier Mike Holz
1961-1962 Wrestling
(Team 1st Place)
95 Pounds 1st Place Bernie Mehaljevic
112 Pounds 1st Place Dave Jackson
120 Pounds 2nd Place Tom Giambarberee
138 Pounds 2nd Place Vic Marcucci
145 Pounds 3rd Place Bill Terhaar
165 Pounds 4th Place Bob Pehanich
  Qualifier Tim Vrtis
1962-1963 Wrestling
(Team 8th Place)
154 Pounds 1st Place Vic Marcucci
  Qualifier J. Stadt
1963-1964 Wrestling 103 Pounds 3rd Place Ron Baltierra
  Qualifier Elmer Hanus
  Qualifier Howard Krueger
1964-1965 Wrestling
(Team 1st Place)
133 Pounds 1st Place Chet Mirus
127 Pounds 2nd Place Rich Wood
  Qualifier Ron Baltierra
  Qualifier Donny Naylor
1965-1966 Wrestling   Qualifier Kevin Breheny
  Qualifier Gerald Cuthnertson
  Qualifier Larry Wollschlagher
1966-1967 Wrestling   Qualifier Jim Rockett
  Qualifier Nick Grivakis
  Qualifier Wayne Dudiak
1967-1968 Wrestling   Qualifier Jim Rockett
  Qualifier Terry Terhaar
  Qualifier Dave Brost
1968-1969 Wrestling
(Team 7th Place)
165 Pounds 2nd Place Al Nacin
133 Pounds 3rd Place Tom Mirus
1969-1970 Wrestling
(Team 8th Place)
175 Pounds 1st Place Al Nacin
1970-1971 Wrestling 105 Pounds 2nd Place Dave Dodge
1971-1972 Wrestling 145 Pounds 6th Place Bill Unhock
1972-1973 Wrestling 155 Pounds 3rd Place Bill Unhock
  Qualifier Mike Summers
167 Pounds Qualifier Craig Beadnell
1973-1974 Wrestling 167 Pounds Qualifier Craig Beadnell
Heavyweight Qualifier Carl Sansone
Girls Track & Field Shotput 2nd Place Sheila Yurkshat
1974-1975 Wrestling 112 Pounds 2nd Place Mike McAuliffe
Boys Gymnastics Still Rings 2nd Place (9.00) Greg Dreher
1975-1976        
1976-1977        
1977-1978 Girls Track & Field 1 Mile Relay 4th Place Relay Team
880 Yard Relay 8th Place Relay Team
1978-1979 Girls Track & Field 880 Yard Run 3rd Place Patricia Collins
2 Mile Run 4th Place Andrea Collins
1979-1980 Girls Track & Field 800 Meter Run 2nd Place Patricia Collins
1980-1981 Girls Cross Country   7th Place (11:58) Andrea Collins
Boys Gymnastics Horizontal Bar 3rd Place (8.65) Al Judge
1981-1982        
1982-1983 Boys Cross Country   25th Place (14:58) Gene Krupinski
Wrestling 126 Pounds 4th Place Ken Sroka
  Qualifier Jim Schultz
  Qualifier Tim Sizler
1983-1984 Wrestling   Qualifier Jim Schultz
  Qualifier Martin Burba
1984-1985 Boys Gymnastics Pommel Horse 3rd Place (9.00) Jay Bozek
1985-1986 Boys Swimming 100 Meter Butterfly 2nd Place (52.25) Jim Macklin
1986-1987 Wrestling   Qualifier Bill Clemente
  Qualifier Bill Novak
Boys Gymnastics Still Rings 4th Place (9.20) Ed Dejka
1987-1988 Wrestling 132 Pounds 5th Place Robert Lockner
1988-1989        
1989-1990 Wrestling 160 Pounds 2nd Place Craig Manz
Girls Track & Field 800 Meter Run 2nd Place Mary Piotroski
1990-1991 Wrestling   Qualifier Dave Schultz
1991-1992        
1992-1993        
1993-1994 Wrestling   Qualifier Noah Krsak
1994-1995 Wrestling   Qualifier Tim Donahue
1995-1996 Wrestling   Qualifier Vinnie Ventrice
1996-1997 Wrestling   Qualifier Lonnie Corbin
1997-1998 Boys Swimming 100 Meter Backstroke 12th Place (54.53) Brian Miller
Boys Track & Field 100 Meter Dash 8th Place (10.89) Matt Moran
1998-1999 Wrestling 140 Pounds 3rd Place Matt Collins
135 Pounds 6th Place Lonnie Corbin
1999-2000        
2000-2001        
2001-2002 Wrestling 130 5th Place Bill Breheny
135 Qualifier Josh Campbell
2002-2003 Wrestling 119 4th Place John Weinert
103 Qualifier Arthur Robles
112 Qualifier Joe Rokowski
140 Qualifier Kevin Rockett
160 Qualifier John Ficht
275 Qualifier Bob Bauer
2003-2004 Girls Tennis   Qualifier Raquel Schmitz
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

 

-